Bozcaada Tarihçe Görülecek Yerler Yapılacak Aktiviteler Ulaşım


Bozcaada Sokakları

Feribotun yanaştığı ilçe merkezi, adanın tek toplu yerleşim yeri. Ada merkezi, nostaljik sokakları ile şirin bir balıkçı kasabası havasında. Zamanında kasabanın ortasından geçen bir dere, Rum ve Türk Mahallesi diye ikiye ayrılmasında rol oynamış kasabanın. Artık böyle bir ayırım yok olsada mimari farklarından hangi mahallede olduğunuzu anlamak mümkün.

Rum Mahallesi bakımlı evleri ve sokakları ile daha dikkat çekici duruyor. Sokakların birbirini dik kesmesi düzenli bir hava veriyor. Mahallenin tam ortasında bir kilise ve saat kulesi yer alıyor. Türk Mahallesi, kıvrımlı sokakları ve ahşap evleri ile belli ediyor kendini. Ada sokaklarını bir saat içinde yürüyerek gezmeniz mümkün. Ama bir kere dolaşmak yetmiyor, her seferinde yeni bir ayrıntı yakalanıyor. Özellikle fotoğrafseverler için ara sokaklar, bol bol vakit geçirilmesi gereken yerler.Bozcaada Kalesi

Adaya yaklaşırken ilk dikkatinizi çekecek adanın heybetli kalesi olacak. Küçük bir kasaba havasındaki merkezin bu kadar büyük bir kalesinin olması sizi şaşırtmasın. Bozcaada Kalesi’nin ihtişamı adanın zengin geçmişini yansıtıyor aslında. Ada’nın simgesi olan, yüzyıllara meydan okuyan ve birçok istilaya uğramasına rağmen ayakta kalabilen Bozcaada Kalesi, günümüzde hala tüm haşmetiyle ayakta. Ceneviz, Venedik ve Bizans dönemine şahitlik etmiştir bu tarihi yapı. Boğazın hemen çıkışında ve ana karaya yakın olan kale, başında esen poyrazı, dimdik duruşu tarih kokan atmosferi ile büyülüyor ziyaret edenleri.

Bozcaada Şarap Fabrikaları

Bozcaada'nın şarap fabrikaları, şarapçılık geleneğinin çok eski yıllara dayandığı adanın vazgeçilmez yapıları. Adanın 3 eski şarap üreticisinin fabrikaları ada merkezindedir.

Bozcaada Ayazma Manastırı

Yunanca "hagiasme" kelimesinden gelen Ayazma, kutsal su anlamına geliyor. Türkiye’nin birçok bölgesinde doğal su kaynaklarının olduğu yerlere bu isim veriliyor. Bozcaada’nın ayazması adanın güney kısmında yer alıyor. Burada çift oluklu tarihi bir çeşme, 8 yaşlı çınar ağacı, küçük bir manastır ve 2 tane tek katlı yapı bulunuyor. 

Bozcaada Göztepe

İşte size bir ada üzerinde olduğunuzu hissettirecek manzara! Adanın en yüksek noktası (192 mt.) olan Göztepe’ye çıkmak, denizin ortasındaki büyük bir geminin kaptan köşküne çıkmak gibi. Buradan adadaki bütün yükseltileri, düzlükleri, bağları, çamlıkları, evleri, rüzgar güllerini ve etrafındaki küçük adacıkları görmek mümkün. Puslu olmayan havalarda, Gökçeaada ve onun arkasında yükselen Semadirek Adası, Çanakkale Boğazı ve Midilli Adası da rahatlıkla seçiliyor.

Bozcaada Müzesi

Adanın geçmişini ortaya koyan müze, tamamen bireysel girişimlerle kurulmuş. M.Hakan Gürüney’in araştırmacı kişiliği ve Bozcaada’ya olan sevgisi bir araya gelince ortaya alışılmışın dışında bir müze çıkmış. Gürüney, bu küçük adanın son derece ilginç ve zengin bir tarihi olduğunu öğrendiğinden beri adayla ilgili kültür varlıklarını toplamaya adamış kendini. Kendi deyimiyle Bozcaada’nın belleğini oluşturuyor bu müzede.

Bozcaada Rüzgar Gülleri

Hayatınızda seyredebileceğiniz en büyüleyici günbatımları adada sizi bekliyor. Uçsuz bucaksız Ege Denizi, yanınızda ihtişamlı duruşlarıyla rüzgar gülleri ve terkedilmiş bir deniz feneri. Güneşin batmasıyla ayrı bir güzelliğe bürünüyor burun. Etrafta herhangi bir yerleşimin dolayısıyla yapay ışığın olmaması, yıldızları çok net seçebileceğiniz karanlık bir ortam sağlıyor. Gökyüzünde belki de daha önce görmediğiniz kadar çok yıldız, dev kanatlarıyla ama neredeyse fısıltıyla dönen rüzgar gülleri ve sadece deniz fenerinin yanıp sönen ışığı ortamın büyüsünü arttırıyor.

Bozcaada Meryem Ana Kilisesi

Ege nin Göz bebeği olan Bozcada’nın tek ibadete açık olan kilisesidir 1869 yılında yapılan ve geçmişin tozlu sayfalarını aralayan Meryem Ana Kilisesi. Rum mahallesinde yer alan kiliseyi Pazar sabahı 08:00’da ziyaret edebilirsiniz.

Bozcaada Polente Feneri

Gün batımının en güzel izlendiği yerlerden biri olan Polen Feneri, Bozcaada nın hemen arka tarafında yer alır. Polen Feneri’nde günü batırmadan dönmeyin.

 


 
Anasayfa | Garden Ada | Bozcaada | İletişim
© GARDEN ADA 2016
MND Ajans